نحوه غیرفعال کردن وب کم و اینکه چرا باید این کار را انجام دهیم

0
242
نحوه غیرفعال کردن وب کم و اینکه چرا باید این کار را انجام دهیم

بر اساس بسیاری از گزارشات، مردم می توانند واقعا از طریق وب کم جاسوسی شما را کنند. به همین دلیل ما در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه وب کم خود را غیرفعال کنید.

هکرهای مبتدی و حتی نوجوانان هم می توانند به راحتی با استفاده از ابزاری به وب کم مردم دسترسی پیدا کنند و آن ها را تحت نظر بگیرند. آن ها می توانند تصاویر و ویدئوهای مردم را در موقعیت های متفاوت که در اتاق خواب خود هستند، ذخیره کنند و بسیاری از این ویدئوها و تصاویر را در فضای مجازی منتشر کنند.

آیا جاسوسی از طریق وب کم واقعا یک تهدید محسوب می شود؟

ده سال پیش این ایده که ماموران دولت ، هکرها و  یا برخی از افراد با قانون شکنی می توانند از طریق وب کم جاسوسی شما را بکنند؛ به عنوان یک ایده بسیار پارانوئید و بدگمانانه مطرح شد. اما پس از گذشتن چندین سال، گزارشات و اطلاعات موجود نشان می دهد که این ایده بدگمانانه درواقع یک حقیقت ناراحت کننده می باشد.

در سال ۲۰۰۹ یکی از لپ تاپ های مدرسه از طریق وب کم از یک دانش آموز در مدرسه نزدیک به ۵۶۰۰۰ عکس تهیه کرده بود که منجر به شکایت این دانش آموز شد.

در سال ۲۰۱۳ محققان ثابت کردند که می توانند وب کم را در مک بوک بدون روشن شدن چراغ آن فعال کنند. چیزی که قبلا غیرممکن به نظر می رسید! ماموران FBI تایید کردند که این کار ممکن است و آن ها سال ها از این امکان استفاده می کنند.

در سال ۲۰۱۳ اسنادی توسط ادوارد اسنودن افشا شد که میتوان از این اسناد متوجه شد که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) برنامه موفقی برای دسترسی به دوربین پشتی در آیفون ها و بلک بری ها داشته است.

در سال ۲۰۱۴ برخی اطلاعات افشا شدند که مشخص شد آژانس امنیت ملی آمریکا ابزارهایی دارد که با استفاده از آن کاربران را تحت نظر دارد. ظاهرا این ابزار یک نرم افزار مخرب است که به آن ها اجازه می دهد کاربران را از طریق وب کم تحت نظر داشته باشند.

این مساله فقط درباره آژانس امنیت ملی آمریکا نیست

ما در اینجا میخواهیم تاکید کنیم که تحت کنترل گرفتن افراد توسط وب کم، ترفندی است که حتی کاربرانی که کمی مهارت دارند می توانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

بنابراین قبل از اینکه با خود بگویید: خب آژانس امنیتی ملی آمریکا که به زندگی من اهمیت نمی دهد پس مهم نیست! باید بدانید که حتی هکرهای ساده هم می توانند به راحتی از طریق وب کم شما را تحت نظر بگیرند و یا تصاویر و ویدئوهایی از شما تهیه کنند.

بنابراین آگاه باشید که جاسوسی از طریق وب کم حقیقت دارد.

حالا باید چه کار کنیم؟

شما باید وب کم خود را غیرفعال کنید و یا روی آن را بپوشانید. هیچ دلیل مناسبی وجود ندارد که شما بخواهید این امکان را به راحتی در اختیار افراد سود جو قرار دهید که آن ها بتوانند از تصاویر شما سو استفاده کنند. در ادامه ما به شما خواهیم گفت چگونه این کار را انجام دهید.

در ابتدا مطمئن شوید که از آنتی ویروس استفاده می کنید

از آن جایی که آنتی ویروس ها همه این چیزها را آشکار نمی کنند، و فقط به ما کمک می کنند که روی لینک های اشتباه کلیک نکنیم و یا فایل های اجرایی اشتباه را در کامپیوتر خود اجرا نکنیم؛ بنابراین می توانند تا حدی پیش گیری کنند اما برای جلوگیری از جاسوسی توسط وب کم کاملا موثر نیستند. در هر صورت بهتر است شما از آنتی ویروس استفاده کنید.

کابل وب کم را از برق بکشید

برای کاربران دسکتاپ با وب کم های خارجی، این روش آسان ترین روش است که کابل USB وب کم خود را جدا کنید. مطمئن باشید هیچ هکری نمی تواند در خارج از خانه شما این کابل را وصل کند!

نحوه غیرفعال کردن وب کم و اینکه چرا باید این کار را انجام دهیم

این یکی از راحت ترین و سرراست ترین روش هایی است که کاربران دسکتاپ می توانند انجام دهند. هرگاه واقعا نیاز به استفاده از وب کم خود دارید می توانید کابل آن را متصل کنید و در مواقع دیگر آن را از دستگاه جدا کنید.

نحوه غیرفعال کردن وب کم در بایاس BIOS

در صورتی که شما دارای لپ تاپ هستید و وب کم شما داخلی است شما چندین گزینه پیش رو دارید. اگر بایاس شما از وب کم پشتیبانی می کند می توانید وب کم را از طریق بایاس غیرفعال کنید.

لپ تاپ خود را ریست کنید و وارد بایاس شوید (با فشار دادن مکرر کلید F2 ، کلید DEL یا … در هنگام لود شدن سیستم). در بایاس دنبال چیزهایی مانند WEBCAM ، integrated camera ، یا CMOS camera باشید. هرکدام از این ها را که پیدا کردید می توانید وارد آن شده و آن را به طور سخت افزاری غیر فعال (enable/disable) یا قفل (lock/unlock) کنید.

متاسفانه این روش در همه کامپیوترها جوابگو نیست. برای مثال می توانید آن را در لپ تاپ های دل یا لنوو پیدا کنید. ولی ممکن است در همه مدل ها و مارک های دیگر این گزینه در بایاس موجود نباشد.

ضمنا از آنجایی که وب کم و میکروفن روی یک برد سخت افزاری قرار دارند، غیرفعال کردن وب کم از این طریق باعث غیرفعال شدن میکروفن هم می شود.

نحوه غیرفعال کردن وب کم از طریق سیستم عامل

در ابتدا لازم است بگوییم این یک روش امن و مطمئن برای غیرفعال کردن وب کم نیست. ولی شما می توانید وب کم خود را با حذف درایور آن به طور کامل غیرفعال کنید.

نحوه غیرفعال کردن وب کم و اینکه چرا باید این کار را انجام دهیم

برای این کار در ویندوز به Device Manager بروید. در قسمت Imaging Devices می توانید وب کم را پیدا کنید. روی آن راست کلیک کنید و گزینه Disable یا Uninstall را انتخاب نمایید.

روشن است که این روش مناسبی نمی باشد. چرا که این یک روش نرم افزاری است و در نهایت باز هم هکرها می توانند با نصب درایور وب کم به راحتی آن را فعال کنند.

به همین دلیل سراغ روش های بعدی می رویم.

پنهان کردن لنز وب کم با یک پوشش فیزیکی

در این روش بدون نیاز به رفتن با بایاس و یا وارد شدن به Device Manager در سیستم عامل؛ می توانید به راحتی با یک پوشش فیزیکی روی وب کم خود را بپوشانید و در مواقع نیاز دوباره پوشش را بردارید. شاید این روش ساده ترین روش باشد ولی در عین حال موثرترین روش هم هست. میتوانید با وجود پوشش فیزیکی مطمئن باشید که نمی توان از طریق وب کم از شما سو استفاده کرد. ضمنا برداشتن و گذاشتن پوشش فیزیکی بسیار آسان تر از روش های قبل است.

نحوه غیرفعال کردن وب کم و اینکه چرا باید این کار را انجام دهیم

در بازار پوشش های فیزیکی به این منظور موجود است که در ادامه تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم:

پوشش Eyebloc

این یکی از پرفروش ترین و بهترین پوشش ها برای وب کم در سایت آمازون می باشد. از این پوشش می توانید علاوه بر لپ تاپ، برای تبلت و اسمارت فون خود هم استفاده کنید. نصب و حذف آن آسان است. این پوشش هیچ چسبی ندارد و به لپ تاپ شما آسیب نمی زند. همچنین به طور کامل لنز دستگاه را می پوشاند.

نحوه غیرفعال کردن وب کم و اینکه چرا باید این کار را انجام دهیم

پوشش C-Slide

پوشش C-Slide یک پوشش پلاستیکی کوچک است که روی لپ تاپ یا تبلت استفاده می شود. با وجوداینکه سایز آن بسیار کوچک است ولی وب کم شما را کاملا می پوشاند. خوبی این پوشش این است که به طور دائمی روی لپ تاپ نصب می شود و به طور کشویی باز و بسته می شود. و حتی لازم نیست هر بار آن را جدا کنید. این پوشش آن قدر نازک و کوچک است که می توانید با وجود اینکه آن را روی دستگاه خود نصب کردید، بدون هیچ نگرانی صفحه لپ تاپ را ببندید.

اما مساله ای که درباره پوشش C-Slide وجود دارد این است که قاب آن روی برخی از لپ تاپ ها پایدار نیست.

نحوه غیرفعال کردن وب کم و اینکه چرا باید این کار را انجام دهیم

برخی پوشش های خلاقانه دیگر

شما می توانید برای پوشاندن وب کم خود از استیکرهای جذاب هم استفاده کنید. این روش هم بسیار موثر است.

نحوه غیرفعال کردن وب کم و اینکه چرا باید این کار را انجام دهیم

 

با استفاده از روش های فوق می توانید به راحتی وب کم خود را غیرفعال کنید و یا روی آن را بپوشانید تا از جاسوسی و سو استفاده توسط هکرها در امان باشید و حریم خصوصی امن خود را حفظ کنید.

howtogeek منبع

نظرات 

ارسال نظر