تغییر نام دسته ای فایل ها در ویندوز

تغییر نام دسته ای فایل ها در ویندوز مطالعه بیشتر در: http://techboom.ir/?p=1247&preview=true

ویندوز برای تغییر نام دسته ای فایل ها، چندین روش برای کاربران فراهم کرده است.

قطعا شما می توانید نام یکی دو فایل را به راحتی در ویندوز اکسپلورر تغییر دهید. اما اگر بخواهید نام تعداد زیادی فایل را تغییر دهید، می توانید از طریق خط فرمان ویندوز (Command Prompt یا cmd) و یا PowerShell اقدام به انجام این کار نمایید. روش های زیادی برای تغییر نام دسته ها فایل ها در ویندوز وجود دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه چند روش را شرح دهیم.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط ویندوز اکسپلورر

شما توسط ویندوز اکسپلورر Windows Explorer (یا همان File Explorer در ویندوز ۱۰) می توانید این کار را انجام دهید.

در صورتی که می خواهید تنها یک فایل را تغییر نام دهید و از موس استفاده می کنید ۳ راه برای انتخاب و تغییر نام فایل دارید:

  • می توانید فایلی که می خواهید تغییر نام دهید را انتخاب کنید و سپس در منوی Home در ویندوز اکسپلورر گزینه rename را انتخاب نمایید.
  • می توانید فایلی که می خواهید تغییر نام دهید را انتخاب کنید و سپس روی نام فایل انتخابی کلیک کنید.
  • می توانید موس را روی فایل نگه داشته راست کلیک کنید و گزینه Rename را از منویی که باز می شود انتخاب نمایید.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط ویندوز اکسپلورر

اگر از کیبرد استفاده می کنید می توانید با استفاده از کلید بالا و پایین فایل مورد نظر خود را انتخاب کنید و با فشردن کلید F2 نام جدیدی برای فایل خود بگذارید.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط ویندوز اکسپلورر

در اینجا می توانید با کلید روی دکمه tab فایل بعدی که می خواهید تغییر نام دهید را انتخاب کنید. بنابراین می توانید بلافاصله و پشت سر هم فایل هایی را تغییر نام دهید.

اگر می خواهید نام تعدادی فایل در یک پوشه را تغییر دهید و نام های جدید از هم متمایز نیستند می توانید با یک روش ساده تر این کار را انجام دهید. تعدادی از فایل ها را انتخاب کنید. (می توانید کلید ctrl را نگه دارید تا یک جا فایل ها را انتخاب کنید و یا با کلید shift تعداد خاصی از فایل های پشت سر هم را انتخاب کنید.) هنگامی که فایل ها را انتخاب کردید می توانید با استفاده از دکمه ی Rename در منوی بالایی ویندوز اکسپلورر، با استفاده از انتخاب rename در منوی باز شوند هنگام کلیک راست، و یا با فشردن کلید F2 به طور همزمان همه فایل ها را تغییر نام دهید.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط ویندوز اکسپلورر

نام جدیدی برای فایل ها تایپ کنید و با فشردن کلید enter همه فایل ها به یک نام تغییر نام پیدا می کنند و فقط شماره انتهایی آن ها متفاوت است.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط ویندوز اکسپلورر

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق cmd

می توانید در cmd از طریق دستور rename یا ren نام یک یا تعدادی از فایل ها را تغییر دهید. برای اینکار می توانید از کاراکترهای * و ? استفاده نمایید. برای دسترسی راحت تر به cmd می توانید ابتدا پوشه مورد نظر خود در ویندوز اکسپلورر را باز کنید. سپس از منوی File گزینه Open command prompt را انتخاب کنید.

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق cmd

برای تغییر نام یک فایل باید از سینتکس زیر استفاده شود:

ren "current_filename.ext" "new_filename.ext"

توجه کنید که اگر نام فایل شما دارای فاصله است حتما باید از کوتیشن ها استفاده کنید. برای مثال اگر می خواهید نام فایل خود را که “wordfile (1).docx” بوده است به نام “my word file (01).docx” تغییر دهید باید از دستور زیر استفاده نمایید:‌

ren "wordfile (1).docx" "my word file (01).docx"

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق cmd

از آن جایی که با دستور فرمان ren  می توانید نوع فایل (extensions) را تغییر دهید، برای تغییر نوع چندین فایل می توانید از این دستور استفاده کنید. برای مثال برای اینکه تعدادی از فایل های txt. را به فایل های html. تغییر دهید می توانید از دستور زیر استفاده نمایید:

ren *.txt *.html

اگر می خواهید یک دسته از فایل های html. را به html. تغییر دهید می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

ren *.txt *.???        e

دستور فوق به ویندوز می گوید همه فایل ها با پسوند html. با همان نام فایل و ۳ حرف اول پسوند حفظ شود. در نتیجه حرف ۴ ام که l می باشد از نام فایل ها حذف می شود.

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق PoweShell

روش دیگر برای تغییر نام دسته ای فایل ها در ویندوز پاور شل می باشد که حتی از قبلی ها انعطاف پذیر تر است. دو دستور مهم که برای این کار نیاز دارید، دستور Dir برای لیست کردن فایل ها در مسیر موجود و دستور Rename-Item برای تغییر نام فایل ها می باشد.

سریع ترین راه برای باز کردن PowerShell در ویندوز این است که ابتدا وارد پوشه مورد نظر در ویندوز اکسپلورر شوید. از منوی File گزینه Open Windows PowerShell و سپس از منوی بعدی گزینه Open Windows PowerShell را انتخاب کنید.

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق PowerShell

برای تغییر نام یک فایل در پاور شل می توانید از سینتکس زیر استفاده کنید:‌

rename-item "current_filename.ext" "new_filename.ext"

برای مثال اگر می خواهید نام یک فایل را از “wordfile.docx” به “My Word File.docx” تغییر دهید باید از دستور زیر استفاده کنید:

 rename-item "wordfile.docx" "My Word File.docx"

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق PowerShell

برای تغییر نام تعدادی فایل در پاور شل می توان به صورت زیر عمل کرد. برای مثال تعدادی فایل با نام های “wordfile (1).docx” ، “wordfile (2).docx” و … داریم.

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق PowerShell

می خواهیم به جای فاصله در نام فایل ها از خط تیره underline استفاده کنیم. برای این منظور می توانیم از دستور زیر استفاده کنیم:

 dir | rename-item -NewName {$_.name -replace " ","_"}

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق PowerShell

در دستور فوق در نام همه فایل ها، همه فاصله ها ” ” ، با خط تیره “_” جایگزین می شوند.

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق PowerShell

پاور شل ویژگی های دیگری برای تغییر نام فایل ها برای کاربران فراهم کرده است. برای مثال rename-item دارای ویژگی recurse- می باشد که می تواند دستور مورد نظر را در پوشه ها و همه زیر پوشه های درون مسیر فعلی اجرا کند. و یا دستور force- می تواند فایل های قفل شده و غیرقابل دسترس را تغییر نام دهد. با دستور whatif- می توانید بدون اجرای دستور متوجه شوید که با اجرای این دستور چه اتفاقی برای فایل هایتان می افتد.

تغییر نام دسته ای فایل ها از طریق نرم افزار

اگر همه موارد فوق برای شما کافی نیست و نیاز به راه حل قدرتمند تری برای تغییر نام فایل های خود دارید، می توانید از طریق یک نرم افزار این کار را انجام دهید. نرم افزارهای تغییر نام بسیاری وجود دارند. که ما در اینجا دو تا از آن ها را معرفی می کنیم.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط نرم افزار Bulk Rename Utility

گرچه نرم افزار Bulk Rename Utility دارای رابط کاربری خوبی نیست اما دارای امکانات بسیاری است که فقط با خط فرمان های بسیار پیچیده قابل انجام است. بعد از نصب این نرم افزار در قسمت tool و با انتخاب گزینه launch it فایل هایی که می خواهید نام آن را تغییر دهید انتخاب کنید.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط نرم افزار Bulk Rename Utility

می توانید یک پیش نمایش از تغییراتی که می خواهید اعمال کنید را در ستون “New Name” مشاهده کنید. در مثال زیر تغییراتی که دور آن ها خط کشیده شده است، در پنل اعمال شده اند. نام همه فایل ها به “Word File” تغییر کند. تاریخی که فایل ها ایجاد شده با فرمت YMD اضافه شود. شماره فایل در آخر نام فایل نمایش داده شود.

در نهایت پس از اینکه پیش نمایش تغییرات را مشاهده کردید و مطمئن بودید که می خواهید نام فایل های شما اینگونه تغییر کند، تنها کاری که باید انجام دهید کلیک روی دکمه Rename می باشد.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط نرم افزار Bulk Rename Utility

و پس از تغییرات فوق نام فایل ها به صورت زیر تغییر می کند.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط نرم افزار Bulk Rename Utility

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط نرم افزار AdvancedRenamer

یکی دیگر از نرم افزارها برای تغییر نام دسته ای فایل ها، نرم افزار AdvancedRenamer می باشد. در این نرم افزار به جای پنل از یک سینتکس دستوری ساده استفاده می شود که یادگیری آن با توجه به وجود مثال های زیاد بسیار راحت است.

در این مثال از سینتکس زیر برای تغییر نام فایل ها استفاده شده است:

Word File_<Year>_<Month>_<Day>_(<Inc Nr:1>)

این دستور به نرم افزار می کند که نام همه فایل ها را به “Word File” تغییر دهد و تاریخ ایجاد فایل ها را به فرمت YMD اضافه کند. همچنین شماره فایل به آخر همه فایل ها اضافه شود.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط نرم افزار AdvancedRenamer

در نتیجه نام فایل ها مطابق شکل زیر تغییر می کند.

تغییر نام دسته ای فایل ها توسط نرم افزار AdvancedRenamer

در صورتی که روش های فوق برای شما مناسب نیستند، باید بدانید راه ها و نرم افزارهای بیشتری برای تغییر نام دسته ای فایل ها در ویندوز وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده نمایید.

howtogeek منبع

نظرات 

ارسال نظر