بیست و پنج عادت خوب برای زندگی بهتر

0
288
بیست و پنج عادت خوب برای زندگی بهتر

انسان موجودی است که عادت میکند. هرگونه که فکر می کنیم و هرکاری که انجام می دهیم نتیجه عاداتی است که طی سال ها در ذهن ما ایجاد شده اند. در واقع کیفیت و روش زندگی ما نتیجه عاداتی است که در طول زندگی داشتیم.

همانطور که گفته شده است: “مواظب افکارت باش که گفتارت می شود، مواظب گفتارت باش که رفتارت می شود، مواظب رفتارت باش که عادتت می شود، مواظب عادتت باش که شخصیتت می شود، مواظب شخصیتت باش که سرنوشتت می شود”

عادت های ما قادرند زندگی ما را در دست بگیرند. به طوری که طبق مطالعاله ای ۴۵ درصد از کارهایی که در طول روز انجام می دهیم برگرفته از عادات ما هستند.

قطعا دور ریختن عادات بد و جایگزین کردن آن ها با عادت های خوب ساده نیست. این امر نیاز به اراده و تعهد دارد. با این حال بسیاری از ما اصلا نمی دانیم عادت های خوب کدام ها هستند. آیا شما می دانید بهترین عادت ها در زندگی ما کدام ها هستند؟

در ادامه بیست و پنج عادت خوب ذکر شده است که علاوه بر اینکه در موفقیت شما موثرند؛ در سلامتی و شادی نیز تاثیر بسزایی دارند. تلاش کنید که کم کم این عادات را در زندگی روزمره خود القا کنید و به صورت عادت های طولانی مدت زندگی خود در آورید. در طول زمان پیشرفت خود به سوی موفقیت را خواهید دید.

۱- زود بیدار شوید

ضرب المثل ها و نقل قول های زیادی وجود دارند که ما را به سحرخیزی تشویق می کنند. ساعات اولیه صبح زمانی است که انسان آرامش و بهره وری بالایی در آن دارد. زمانی که جهان در خواب است. در ساعات اولیه صبح می توانید روی اهداف بلند مدت خود تمرکز کنید. هرکسی که قصد دارد انسان موفقی شود باید بداند بیدار شدن زود هنگام قدم اصلی و مهمی در این زمینه است. حتی اگر شما آدمی هستید که صبح زود بیدار نمی شوید، سعی کنید هر شب کمی زودتر بخوابید و هر روز کمی زودتر از قبل بیدار شوید. با این روش کم کم به زمان مورد نظر خود خواهید رسید.

سحرخیز باش تا کامرا شوی …

۲- قدردانی و تشکر کنید

ما زمان زیادی از روز را صرف شکایت و صحبت از مشکلات خود می کنیم. اما مشکلات هم بخشی از زندگی هستند. اگر شما می خواهید کمی از مشکلات دور باشید باید برای چیزهایی که دارید شکرگذار باشید. حتی برای مشکلات…

تشکر و قدردانی بابت داشته ها راهی برای شادی، سلامتی و موفقیت است. به جای تمرکز روی نداشته ها، همیشه بهتر است روی داشته ها متمرکز شویم. با تمرکز روی داشته ها در طولانی مدت داشته ها و موفقیت بیشتری به دست می آوریم.

شکر نعمت، نعمتت افزون کند …

۳- لبخند بزنید

طبق مطالعات، افرادی که لبخند میزنند، در زندگی شادترند. این یکی از بهترین عادت هایی است که باعث می شود احساسات خود را در طول زمان پیدا کنید. فیزیولوژی بدن ما به شکلی است که رفتارهای بدن روی ذهنیت ما تاثیرگذارند. هنگامی که افسرده و خم راه می رویم، و یا اخم داریم این رفتارهای بدن به ذهن ما ناراحتی و اندوه را القا می کنند.  بنابراین هنگامی که ظاهر خود را تغییر می دهیم این تغییر روی ذهنیت ما تاثیر مستقیم دارد.

۴- خوردن صبحانه سالم

صبحانه بخش مهمی از تغذیه ما را در روز شامل می شود. با این وجود ۳۱ میلیون آمریکایی هر روز بدون خوردن صبحانه روز خود را آغاز می کنند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که صبحانه میل نمی کنید باید بدانید، صبحانه مهم ترین وعده غذایی در طول روز است. اگر شما می خواهید موفق باشید باید هر روز صبحانه سالم، قوی و کامل میل کنید.

شاید این عادت به تنهایی باعث موفقیت شما نشود. اما برای مثال یکی از تاثیرات صبحانه خوردن این است که شما برای صرف صبحانه زودتر از خواب بیدار می شوید. همچنین با مصرف صبحانه سطح انرژی و تمرکز در طول روز افزایش می یابد و در طول روز نیروی کافی برای انجام کارها و تمرکز را خواهید داشت.

صبحانه را با دوستت، ناهار را تنها، و شام را با دشمنت بخور …

۵- ورزش کنید

یکی از بهترین عادت ها در زندگی ورزش کردن است. منظور از ورزش کردن، انجام ورزش های سنگین و پیشرفته نیست. می توانید با انجام ورزش های سبک، اکسیژن را وارد خون کنید و میزان اندورفین بدن خود را افزایش دهید. با انجام ورزش نه تنها احساس فیزیکی بهتری خواهید داشت، بلکه در زندگی خود انگیزه بیشتری هم پیدا می کنید. در واقع ورزش بدون نیاز به مصرف هیچ داروی مخدری، باعث ایجاد سرخوشی و شادی و نشاط در شما می شود. ورزش کردن میزان دوپامین، اکسی توسین و سروتونین بدن را افزایش می دهد. دوپامین باعث اجتماعی شدن انسان، تمرکز و افزایش اعتماد به نفس می شود. اکسی توسین ارتباطات عاطفی انسان را بهبود می بخشد. و سروتونین باعث ایجاد احساس خوبی در انسان می شود و با افسردگی مقابله می کند.

۶- نوشیدن آب با لیمو

لیمو دارای ویتامین c می باشد و دارای خواص درمانی بسیاری است. نوشیدن آب با چند قطره لیمو باعث پاکسازی بدن و دفع سموم بدن، تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به هضم غذا، تسکین مشکلات تنفسی، کمک به کاهش وزن به دلیل مقابله با گرسنگی و اضطراب، تمیزی پوست و شادابی روح و روان می شود.

نوشیدن آب به تنهایی به صورت ناشتا و در زمان های اولیه صبح، باعث پاکسازی و دفع سموم بدن می شود. بنابراین با نوشیدن آب ولرم در ابتدای روز و به طور مداوم، می توانید تاثیرات فوق العاده آن را پس از زمان کوتاهی مشاهده کنید.

امام صادق(ع): آب جوشیده ی ولرم ، سودمند است و هیچ ضرری ندارد.

۷- پیاده روی کنید

همه ما درباره فواید پیاده روی تا حداقل ۱۰۰۰ قدم در روز شنیده ایم. اما متاسفانه ظاهرا جوامع بشر میل به سقوط دارند و بیشتر مردم به این مساله بی توجهند. طبق مطالعات میانگین متوسط قدم هایی که مردم کشورهای مختلف در طول روی برمی دارند این گونه است. مردم آمریکا ۵۱۱۷ قدم در روز، مردم استرالیا ۹۶۹۵ قدم در روز، مردم سوئیس ۹۶۵۰ قدم در طول روز، و مردم ژاپن ۷۱۶۸ قدم در طول روز برمیدارند.

این عادت کوچک به تنهایی باعث از بین رفتن بی تحرکی می شود. سعی کنید برای رفتن به محل کار یا تحصیل پیاده بروید و کمتر از وسایل نقلیه استفاده کنید. با این روش می توانید به سلامتی و زندگی روزانه خود کمک قابل توجهی کنید.

۸- ویتامین ها و مواد معدنی

غذاهایی که بسیاری از انسان ها امروزه مصرف می کنند؛ فاقد ویتامین ها و مواد معدنی لازم است. قندهای مصنوعی، کربوهیدرات ها و غذاهای فست فود که در رژیم غذایی بسیاری از افراد مخصوصا قشر جوان وجود دارد باعث تشدید این مساله می شوند. حتی اکثر افراد نمی دانند که بدن انسان در طول روز به چه مواد معدنی و ویتامین هایی نیاز دارد.

می توانید مجموعه ای از ویتامین های مفید را بیابید و غذاهای مفید و سالم شامل مواد مغذی را مصرف کنید. خیلی ها از این عادت ساده چشم پوشی می کنند. اما باید بدانید تاثیر این کار بعد از هفته ها و ماه ها شگفت انگیز است. وقتی بدن ما ویتامین های مورد نیاز خود را دریافت می کند، از نظر ذهنی، عاطفی و فیزیکی سالم و قدرتمند خواهد بود.

بهترین کار این است که با یک آزمایش ساده از کمبود ویتامین های بدن خود آگاه باشیم و از این پس ویتامین های مورد نیاز بدن را به طور کامل مصرف کنیم.

۹- مدیریت زمان

یکی از عادات ضروری برای موفقیت مدیریت موثر زمان در زندگی است. اینکه چگونه زمان اندکی را برای دستیابی به موفقیت های بزرگ مدیریت کنید. باید بدانید همه انسان ها در سرتاسر جهان، به میزان مساوی زمان در اختیار دارند. اما انسان های موفق زمان را مدیریت می کنند، و از زمان خود به طور کامل و بهینه استفاده می کنند. بهتر است یک روش مناسب برای مدیریت زمان خود پیدا کنید و به آن عمل کنید. این کار پیچیده نیست اما نیاز به تلاش آگاهانه و مداوم دارد.

هنگامی که این موضوع تبدیل به عادتی در زندگی روزانه شما شود، دسترسی به هیچ هدفی دور از دسترس نخواهد بود.

وقت طلاست…

۱۰- تنظیم اهداف روزانه

بیشتر مردم در زندگی هدف هایی دارند. اهدافی که گاهی مربوط به کسب و کار و گاهی مربوط به زندگی انسان هاست. با وجود اینکه اهداف طولانی مدت به ما جهت می دهند؛ اما هدف های کوتاه مدت و روزانه هستند که باعث موفقیت و ایجاد انگیزه در ما می شوند. گاهی اهداف طولانی مدت ممکن است دور از دسترس و سخت به نظر برسند. اما وقتی هدف های روزانه تنظیم کنید و به آن ها پای بند باشید، می توانید برای دستیابی به اهداف بزرگ و طولانی مدت آماده شوید.

۱۱- الهام بخش خود باشید

اینکه انسان در هر شرایطی انگیزه خود را حفظ کند کار ساده ای نیست. خیلی وقت ها از اهداف خود دلسرد می شویم و یا حتی از رسیدن به آن منصرف می شویم. اما یکی از روش های مناسب برای حفظ انگیزه در مسیر رسیدن به هدف، این است که الهام بخش خود باشید. فیلم های الهام بخش ببینید، مطالعه کنید و با خواندن داستان کسانی که به رویاهای خود دست یافته اند، اشتیاق و انگیزه خود را برای ادامه مسیر حفظ کنید. باید بدانید که هر آن چه در ذهن داشته باشید به واقعیت بدل خواهد شد.

۱۲- پس انداز و سرمایه گذاری

صرفه جویی و سرمایه گذاری یکی از عادات خوب برای پیشرفت در زندگی است. بسیاری از ما اغلب اوقات سرمایه گذاری و ذخیره پول برای آینده را نادیده می گیریم چرا که مشغول خرج کردن پول خود در زمان حال هستیم. در آمریکا ذخیره بیشتر مردم کمتر از ۱۰۰۰ دلار است.

اما مساله فقط پس انداز نیست. شما باید روی پولی که پس انداز می کنید، سرمایه گذاری کنید. هرچقدر بیشتر روی این مساله توجه داشته باشد، زندگی شما در آینده با موفقیت های مالی بیشتری روبرو خواهد بود. شما باید حداقل برای شیش ماه آینده پس انداز داشته باشید.

۱۳- پیگیری میزان بودجه و هزینه ها (دخل و خرج)

مواظب هزینه های کوچک و غیر ضروری باشید،چرا که یک سوراخ کوچک می تواند یک کشتی بزرگ را غرق کند ــ بنجامین فرانکلین

صرف پول برای چیزهای غیرضروری بسیار آسان است اما اضافه کردن آن مخصوصا در مواقع بحران همیشه کار ساده ای نیست. مواظب باشید که پول خود را صرف چه چیزهایی می کنید و همیشه خرج های خود را مدیریت کنید.

می توانید پولی که صرف هزینه های غیر ضروری زندگی تان می کنید را کم کم پس انداز کنید و اقدام به سرمایه گذاری با سوددهی مناسب نمایید. بهتر است برای هزینه های غیرضروری آینده را نادیده نگیرید.

۱۴- چیزهای جدید بیاموزید

هر روز و همیشه در حال یادگیری و آموزش باشید. با آموزش و یادگیری چیزهای جدید می توانید زندگی خود را ارتقا دهید و مهرات های جدیدی به دست بیاورید یا مهارت های قبلی خود را بهبود دهید. زبان های خارجی، برنامه های نرم افزاری و اپلیکیشن های مختلف را یادبگیرید و هر روز وقت کوچکی را به یادگیری اختصاص دهید تا این کار برای شما تبدیل به عادت شود.

می توانید برای یادگیری به منابع آنلاین، کتاب های صوتی، پست های سایت ها، آموزش های ویدئویی یوتیوب و … مراجعه کنید. یک موضوع با اهمیت برای یادگیری پیدا کنید و هر روز وقت کوچکی را صرف یادگیری آن کنید. پس از مدتی می بینید که در این موضوع و موضوعات بسیار دیگری، مهارت و تبحر کافی را پیدا کرده اید.

۱۵- نظم و سازماندهی

تحقیقات نشان داده اند که شلوغ و نامنظم بودن محیط پیرامون باعث عدم تمرکز می شود. وقتی زندگی ما سازماندهی نشده و آشفته و بی نظم باشد، تمرکز روی اهداف کار دشواری است. زمانی را برای مرتب کردن اداره و خانه خود اختصاص دهید. سعی کنید هر روز حداقل یک گوشه از خانه یا یک کشو از محل کارتان را منظم کنید. کم کم این نظم تبدیل به عادت می شود و کل محیط پیرامون شما را در بر می گیرد. و در نتیجه باعث تمرکز شما روی کارهایتان می شود.

۱۶- کمک به دیگران

خیلی اوقات انسان ها در تلاش برای رسیدن به موفقیت، اطرافیان خود را فراموش می کنند. این افراد در کمک به دیگران نا موفق هستند. این کمک ها فقط شامل اهدای پول به بقیه نیست. باید برای دیگران وقت گذاشت، چیزی که بسیار ارزشمند تر از پول است. بسیاری از ما زمان زیادی را صرف نگرانی و اضطراب می کنیم. اما اگر عادت کنید که به دیگران کمک کنید می توانید به راحتی نگرانی های شخصی خود را کاهش دهید. و حتی بسیاری از مشکلات با کمک به دیگران حل می شوند. در واقع کمک به دیگران و عادت کردن به کمک به همنوع؛ خود یک موفقیت بزرگ برای انسان محسوب می شود.

۱۷- شبکه ارتباطی

واضح است که برای موفقیت ما نیاز به دسترسی به اطلاعات دیگران داریم. ما نیاز داریم با دیگران ارتباط برقرار کنیم و از ارزش های زندگی دیگران آگاه باشیم.

۱۸- مقابله با ترس ها

ما زمان زیادی را در ترس هایمان غوطه ور هستیم. گاهی آنقدر درباره آینده نگران و مضطربیم که حتی زمان حال و لذت بردن از آن را فراموش می کنیم. اما باید به خاطر داشته باشید چیزی که باعث عدم پیشرفت است غوطه ور ماندن در ترس های ذهنی است.

یکی از مهم ترین عادات برای توسعه و پیشرفت شخصی، مقابله با ترس هاست. عادت کنید که هر بار با یکی از ترس های خود مقابله کنید. ترس شما هرچه که هست: صحبت با غریبه ها، گفتن حقیقت درباره چیزی که از آن ترس دارید و یا تعریف و تمجید از دیگران ؛ باید با آن روبرو شوید. هر بار با یکی از ترس های زندگی خود مقابله کنید تا گامی به سوی موفقیت بردارید.

۱۹- دست به کار شوید

شاید شما هم بارها و بارها درباره این مساله شنیده باشید که دست به کاری زدن بهتر از این است که هیچ کاری نکنید. اما با این وجود خیلی ها به این مساله توجه نمی کنند. خیلی از انسان ها همیشه برای انجام ندادن کارها بهانه ها و دلایل مختلفی دارند. اما باید بدانید که این مساله قابل چشم پوشی نیست. برای رسیدن به هرکدام از اهدافی که دارید باید کاری انجام دهید. حتی اگر این کار به شکست منجر شود، شما به تجربه جدیدی دست یافته اید و یک گام به موفقیت نزدیک تر شده اید. برای شروع فقط وقت کمی را به انجام کار اختصاص دهید و کم کم این زمان های کوچک شما را به هدفتان نزدیک تر می کند. در نتیجه شما مشتاق خواهید شد که زمان بیشتری را برای تلاش برای رسیدن به اهدافتان صرف کنید.

۲۰- طرحی را دنبال کنید

داشتن یک طرح و برنامه جزء جدایی ناپذیر افراد موفق در طول تاریخ است. برای رسیدن به اهداف طولانی مدت لازم است برخی هدف های کوچک را دنبال کنید. اما برای این منظور باید جزئیات کار خود را بدانید و راه خود را مشخص کنید. بدون طرح معمولا در رسیدن به اهداف شکست خواهید خورد. برای رسیدن به موفقیت باید بدانید که چطور باید از نقطه ای که در آن هستید به نقطه موفقیتی که می خواهید برسید. همه جزئیات را برای خود مشخص کنید. البته این را هم در نظر داشته باشید که در طول مسیر ممکن است این راه نیاز به تغییرات زیادی داشته باشد.

۲۱- از زمان خود لذت ببرید

یکی از عادت هایی که بسیاری از ما در زندگی خود در عمل به آن شکست خورده ایم؛ لذت بردن از زمان است. هر روز یک کار کوچک که از آن لذت می برید انجام دهید. لازم نیست این کار حتما درباره موفقیت ها و موضوع کارهایتان باشد. فقط باید چیزی باشد که شما به آن علاقه دارید و با انجام آن به آرامش ذهنی خواهید رسید. این کار می تواند گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان، قدم زدن در پارک، رانندگی در جاده مورد علاقه تان، تماشای یک فیلم و یا هرچیز دیگری باشد. به خاطر داشته باشید که همیشه لازم است در طول روز زمانی را به خود و کارهایی که دوست دارید اختصاص دهید.

۲۲- تفکر مثبت

هنگامی که افکار منفی در سر دارید، چیزهای منفی را در زندگی جذب خواهید کرد. و وقتی مثبت فکر می کنید چیزهای مثبت را جذب خواهید کرد. اینکه در تمام شرایط مثبت باشید کار سختی است و البته نباید فراموش کردکه اغلب انسان ها تمایل به فکر کردن به چیزهای منفی دارند.

با این وجود تفکر مثبت از لازمه های رسیدن به اهداف و موفقیت هاست. بهتر است از مخالفان و افرادی که قابلیت های شما را باور ندارند؛ بی توجه باشید. به جای آن به دنبال چیزهایی باشید که آن را دوست دارید و درباره چیزهای مثبت فکر کنید. اگر سعی کنید کم کم تفکر مثبت را جایگزین تفکرات منفی خود کنید این امر تبدیل به یک عادت بسیار مفید و موثر در زندگی تان خواهد شد. ایمان داشته باشید که اگر به اندازه کافی در زندگی تان مثبت باشید، کم کم اتفاقات خوبی برایتان می افتد.

۲۳- بخوانید

همیشه چیزی برای خواندن پیدا کنید. مطالعه کردن نیز یکی از عادات مفید برای بهبود زندگی است و همیشه نباید روی کتاب های صوتی و فیلم ها تکیه کنید. گاهی بهتر است از روش هایی بدون صفحه های لمسی و مدرن استفاده کنید. برای مثال روزنامه، یک رمان یا کتاب غیرداستانی، و یا هرچیز دیگری را بخوانید.

با مطالعه کردن دنیای جدیدی را کشف می کنید، روش ها و ایده های جدیدی برای انجام کارها پیدا می کنید. همچنین با مطالعه اطلاعات شما بالا می روند و در ساعاتی از روز سرگرم می شوید.

۲۴- به اندازه کافی استراحت کنید

درست است که صبح زود بیدار شدن خیلی مهم است اما استراحت کافی هم برای بدن ضروری است. برقراری تعادل بین این دو مساله شاید در ابتدا دشوار باشد. مخصوصا اگر شما هم جزو افرادی هستید که دو شیفت کار می کنند و یا تعهدات دیگری به جز کار دارند. اگر سلامت فیزیکی شما و در نهایت موفقیت های آینده تان برای شما اهمیت دارد؛ باید هر شب بین ۶ تا ۸ ساعت خواب بدون وقفه داشته باشید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که با خوابیدن مشکل دارند، از نوشیدن قهوه و الکل در نزدیکی زمان خواب خودداری کنید. اگر سیگار می کشید، مقدار زیادی شکر می خورید و یا در طول روز سموم مختلف دیگری را وارد بدن خود می کنید؛ قطعا خوابیدن در یک ساعت مشخص برای شما سخت خواهد شد. بهتر است چیزهایی که باعث عدم خواب کافی شما در طول شب می شوند را از زندگی و عادات روزمره خود حذف کنید. تا در نتیجه خواب کافی در طول شب را تجربه کنید.

۲۵- افکار خود را بنویسید

نوشتن افکار و احساسات راهی برای فهمیدن این است که در زندگی خود چه بوده اید و چه کارهایی کرده اید. زمان به قدری سریع می گذرد که گاهی جزئیات کارهایی که در گذشته انجام دادیم را به زودی فراموش می کنیم. این جزئیات درس های زندگی، شادی ها، اهداف و نظم و ترتیب زندگی مان را به یاد ما می آورند.

با یادداشت کردن اهداف و تجربیات روزانه، مرور آن و استفاده از آن می توانید اهداف، امیدها و رویاهای خود برای آینده را به هم متصل کنید. وقتی بعدا این یادداشت ها را مطالعه می کنید دریچه ای به سوی ذهن خود در طول زندگی پیدا می کنید. این یک روش قدرتمند برای انعکاس شخصی می باشد. همچنین راهی برای ایجاد انگیزه و اشتیاق برای حرکت به جلو به سمت آینده است.

بیست و پنج عادت خوب برای زندگی بهتر

از امروز شروع کنید

شما چه تعدادی از عادت های فوق را در زندگی خود انجام می دهید؟ آیا عادت های بدی هستند که شما را از انجام عادات فوق و دستیابی به موفقیت باز می دارند؟ عادت های بد سدی برای عدم موفقیت است و البته ترک عادت های بد، همیشه ساده نیست. اما هیچ کاری غیر ممکن نیست. کم کم عادت های بد خود را ترک کنید و آن ها را با عادات خوب جایگزین کنید. هر بار یکی از این رفتارها را انجام دهید تا در طولانی مدت تبدیل به عادت های زندگی شما شوند. قطعا این کار نیاز به زمان و تلاش مداوم دارد. از امروز شروع کنید…

entrepreneur منبع

نظرات 

ارسال نظر